aparat korekcyjny ortodontyczny

The Dark side of my hart...

Temat: Od krzywych zębów głowa boli
" />Przyczyną bólów głowy, szumów w uszach, a także zaburzeń równowagi mogą być krzywe zęby. Zły zgryz może też powodować przedwczesną utratę zębów

Większość ludzi korzysta z usług ortodontów tylko dlatego, że chcą ładnie wyglądać. Tymczasem leczenie ortodontyczne może likwidować bóle, głowy, szum w uszach, a także zapobiegać chorobom stawów skroniowo-żuchwowych, chorobom przyzębia i próchnicy. Wiele osób cierpiących z powodu tych dolegliwości nie podejrzewa nawet, że przyczyną ich cierpienia mogą być... krzywe zęby.

Krzywe szkodzą

Zachodzące na siebie zęby uniemożliwiają dokładne oczyszczenie ich powierzchni i tam właśnie pojawia się próchnica.

Zły zgryz może także sprzyjać rozwojowi parodontozy, ponieważ na zbyt ściśniętych zębach łatwiej rozwijają się bakterie. Choroba zaczyna się niedostrzegalnie od zapalenia dziąseł. Kiedy stan zapalny nie jest leczony, przenosi się z dziąsła na przylegającą do niego kość i zazwyczaj dochodzi do ostrego zapalenia przyzębia, co z kolei może prowadzić do zaniku kości utrzymujących zęby i ich utratę. Zły zgryz sprawia również, że cały układ mięśniowy twarzy i szyi oraz stawy szczękowo-skroniowe są przeciążone i pracują nieprawidłowo. To może powodować bóle głowy, zaburzenie układu słuchu i równowagi.

Czy wiesz, że...Niezadbane zęby to nie tylko problem kosmetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Choroby zębów i przyzębia nie tylko są przyczyną kompleksów i złego samopoczucia, ale mogą świadczyć o poważnych schorzeniach organizmu.

Jak przesunąć zęby

Ludzkie kości posiadają zdolność do regeneracji. 6 tygodni wystarczy, aby zrosły się po urazie. Podobnie jest z kością, z której wyrastają zęby. Jeśli chcemy przesunąć ząb, musimy użyć siły. Od strony gdzie ząb jest przesuwany przez aparat korekcyjny, kość przyzębia zanika, z drugiej zaś rozbudowuje się. W miejscach korekcji powstają mikro stany zapalne i dlatego pacjent, któremu założono aparat odczuwa początkowo ból. Jednak z czasem kość zaczyna się goić, zmienia kształt, a ząb ‟ukorzenia się” w nowym miejscu.
Klasyczne leczenie ortodontyczne trwa od półtora roku do dwóch lat. Dziś - w dobie nowoczesnych aparatów, często dobieranych indywidualnie korekcja może trwać krócej, nawet do roku.

Uratować uśmiech

Kiedy w wyniku parodontozy dochodzi do zaniku kości przyzębia, wywołanie mikro stanu zapalnego poprzez przesuwanie zęba sprawia, że kość wokół zęba zaczyna się odbudowywać. – Dzięki temu nawet niewielkie, odpowiednio poprowadzone leczenie ortodontyczne może nawet uratować zęby przed wypadnięciem - mówi dr Joanna Mrowiec. Tymczasem wiele osób lekceważy początki parodontozy, a mogą się one pojawić bardzo wcześnie. Początkowym objawem często jest tylko delikatne krwawienie z dziąseł. – Niestety, wiele osób nie wie, że ortodonta może okazać się bardzo pomocny w leczeniu parodontozy – mówi dr Mrowiec. Dodaje, że na szczęście coraz więcej stomatologów leczących choroby przyzębia, kieruje pacjentów także do ortodonty.

Kiedy do ortodonty

- Zasada, że im wcześniej, tym lepiej - już nie jest aktualna– mówi ortodontka dr Joanna Mrowiec. Tłumaczy, że chociaż kości dziecka są plastyczne i pożądane zmiany łatwiejsze do osiągnięcia, to jednak ich charakter bywa bardzo nietrwały. – Są oczywiście wady, jak duże zwężenie szczęki, które należy korygować u małych dzieci, ale większość defektów najlepiej leczyć w późnym uzębieniu mieszanym lub gdy wszystkie zęby są już stałe – dodaje.

Pierwsza wizyta dziecka u ortodonty powinna odbyć się w wieku 7 lat, ponieważ wtedy można wykryć wady niewidoczne gołym okiem i dokonać drobnych korekt za nieduże pieniądze. Korekcja tych samych nieprawidłowości w późniejszym wieku, może kosztować fortunę.

Moda na aparat

Dr Mrowiec mówi, że ortodoncja rozwija się bardzo dynamicznie. – Koryguje wady coraz szybciej i w coraz mniej uciążliwy dla pacjenta sposób. Już dziś dostępne są aparaty, które wyglądają jak przezroczysta folia. Zmienia się je co dwa tygodnie. Pacjent nie ma przyklejonych do zębów żadnych zamków. Nakłada na szczękę zupełnie niewidoczną, jakby foliową, nakładkę – wyjaśnia ortodontka. Koszt całego leczenia, łącznie z wizytami lekarskimi nie jest mały - wynosi około 27 tys. złotych. O połowę mniej zapłacimy za całość leczenia najdroższym stałym aparatem. Całe leczenie najtańszym aparatem kosztuje około 7 tys. zł.
Źródło: odskok.pl/viewtopic.php?t=7093Temat: Odmładzanie u dentysty
Odmładzanie u dentysty

Do niedawna, by poprawić kontury twarzy albo wygładzić zmarszczki, trzeba było poddać się operacji plastycznej. Teraz można to zrobić u stomatologa. Remont uśmiechu pozwala odmłodzić się o 10 lat.

Najwięcej lat dodają nam zmarszczki wokół ust i zapadająca się dolna część twarzy. Na szczęście taki postarzający wygląd można skorygować. Robi się to np. u wyspecjalizowanego stomatologa. By uzyskać efekt odmłodzenia, stosuje się metodę liftingu dentystycznego. To połączenie wielu technik stomatologicznych w jednym programie, m.in. ortodoncji, implantologii, wybielania i zabiegów medycyny estetycznej. Dzięki nim zmienia się m.in. położenie brody, rozszerzają się łuki zębowe, wygładza się okolica między ustami i nosem. To odmładza rysy twarzy i napina skórę.

http://zdrowie.onet.pl/_i/obrazki/zdrowie/odmladzaniedentysta_d.jpg

Nowa twarz

Zdaniem stomatologów kluczem do młodości jest korekcja zgryzu. Gdy jest on nieprawidłowy, może być przyczyną np. bólu głowy i zmęczenia. Złe ustawienie zębów może powodować nie tylko zwyrodnienia stawu skroniowo-żuchwowego, ale też odpowiada za duże napięcie mięśni twarzy i nadmierne wyostrzenie rysów. Dlatego główną częścią dentystycznego liftingu jest leczenie ortodontyczne. W tym celu na zęby zakłada się specjalny stały aparat korygujący zgryz. Może być umieszczony po zewnętrznej stronie szczęki albo od strony języka, tzw. lingwalny. Najnowocześniejsza odmiana ma tzw. zamki samoligaturujące. Działa na zęby z mniejszą siłą niż aparat z tradycyjnymi zamkami, a mimo to pozwala skrócić leczenie z dwóch lat do 12-16 miesięcy. W tym czasie zęby przemieszczają się w zaplanowanym kierunku. Łuki zębowe rozszerzają się, więc uśmiech staje się pełniejszy i znikają ciemne przestrzenie w kącikach ust. Przed założeniem takiego aparatu nie trzeba usuwać zębów. Po leczeniu ortodontycznym zmienia się kształt twarzy, a skóra i znajdujące się pod nią tkanki mają lepszą podporę i zmarszczki wolniej się tworzą. Przed założeniem aparatu leczy się dziąsła i wszystkie zęby oraz usuwa z nich kamień. Co dwa miesiące należy przyjść na wizytę kontrolną, by lekarz ocenił postępy kuracji i zmienił ustawienie aparatu korekcyjnego. Koszt takiej kuracji to 8-12 tys. zł.

Pełne zadowolenie

Gdy zgryz jest już prawidłowy, uzupełnia się brakujące zęby, np. implantami z tytanu. Są one wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy. Zastępują korzeń utraconego siekacza, trzonowca lub kła. Wszczepiana część ma zwykle kształt śruby lub cylindra. Umieszcza się ją w zębodole i chowa w kości. Na nią nakładany jest tzw. filar, do którego przytwierdza się koronę imitującą ząb. Brakujący siekacz, kieł albo trzonowiec można wstawić nawet wiele lat po jego wyrwaniu. Przeszkodą nie jest już nawet zanik kości, bo można ją odtworzyć, na przykład przy pomocy specjalnego biomateriału. Przez dwa miesiące zespala się on z tkanką kostną, tworząc podstawę do wszczepienia sztucznego zęba.

Odbudowanie kości sprawia, że w zupełnie nowy sposób podpiera ona otaczające wargi i policzki, odmładzając twarz. Gdy implant połączy się z kością, montuje się do niego specjalną śrubę oraz koronę sztucznego zęba. Cena całości od 5 tys. zł.

Bielszy odcień

Kiedy zęby są już prawidłowo ustawione, warto zmienić ich odcień. Spektakularne efekty daje wybielanie. Podczas tego zabiegu zęby są oczyszczane z osadu i kamienia. Następnie pokrywa się je preparatem z utleniaczem i naświetla specjalną lampą lub laserem. Wybielanie w gabinecie najczęściej polega na nakładaniu żelu z nadtlenkiem mocznika. Ta substancja po zetknięciu z zębem, uwalnia aktywny nadtlenek wodoru. Wchodzi on w reakcję ze związkami organicznymi w szkliwie, co powoduje zmianę koloru zębów, ale go nie osłabia. Po wybielaniu przez trzy dni obowiązuje tzw. biała dieta. Nie powinno się np. pić kolorowych i cytrusowych napojów oraz wina. Wybielanie trzeba powtarzać, bo efekt nie jest trwały. W zależności od rodzaju przebarwień i naturalnego koloru zębów takie zabiegi robi się co rok lub co dwa lata. Koszt jednego to 1,7-2,5 tys. zł.

Nie każdemu da się wybielić zęby. W trudnych przypadkach ich barwę, a także kształt można zmienić przy pomocy licówek ceramicznych. To cienkie porcelanowe nakładki przyklejane do zęba. Mają od 0,2 do 1,5 mm. Nakłada się je na pojedyncze zęby albo całe ich grupy. Nie trzeba ich wymieniać, chyba że ulegną poważnemu uszkodzeniu. Cena pojedynczej licówki to 1,2-1,8 tys. zł. Po zrobieniu zdjęcia i dobraniu właściwego koloru, szlifuje się powierzchnie zębów. Potem zakłada się na nie tzw. licówki tymczasowe. Po tygodniu umieszcza się już gotowe. Ten zabieg jest bezbolesny, ponieważ szlifowanie zębów dentysta najczęściej przeprowadza
w znieczuleniu miejscowym.

Ostatni element

Kolejnym etapem takiego odmładzania są zabiegi medycyny estetycznej. Do wygładzania skóry najczęściej stosuje się wstrzykiwany pod skórę kwas hialuronowy. Z jego pomocą wypełnia się zmarszczki i uwypukla m.in. wargi oraz uzupełnia przestrzeń między nosem a ustami. Te zabiegi trzeba regularnie powtarzać co 6-12 miesięcy, ich cena zaczyna się zwykle od 500 zł.

autor: Ewa Basińska
źródło: Samo Zdrowie
źródło: zdrowie.onet.pl

Download: Rapidshare, Hotfile, Megaupload, Przeklej i Inne http://zdrowie.onet.pl/1613116,2039,,,,odmladzanie_u_dentysty,profilaktyka.html Download bez limitów

Źródło: nedds.pl/index.php?showtopic=484967